Kriváň a rieka Belá

Rieka Belá (maď. Béla, nem. Weisswasser, poľ. Biała Liptowska) je prítok Váhu, odvodňujúci Kôprovskú a Tichú dolinu vo Vysokých Tatrách.

Voda

Rieka Belá

Rafteri na rieke Belá


Rieka Belá, najdravšia a najčistejšia slovenská rieka, obmývajúca Dovalovo, je vyhľadávaným miestom pre splavovanie (rafting) a mnohé ďalšie vodné športy. Nad úrovňou obce je na rieke postavená aj malá vodná elektráreň, ku ktorej pribudol na prelome rokov 2013/14 netradičný vodný mlyn.

Každoročne v období od 20. apríla do 30. septembra je možné Belú splavovať na vybraných úsekoch (mimo vyznačených prístavísk nie je prístup povolený). Pred splavovaním sa však vždy informujte o aktuálnom stave, pretože podmienky na splav sa v priebehu dňa a podľa poveternostnej situácie vždy menia. Viac o Belej >

 
Potok Dovalovec
Potok Dovalovec

Dovalovec je ľavostranný prítok Belej a má dĺžku približne 13 km. Pramení v podhorí Tatier v nadmorskej výške okolo 900 m n. m. Tečie juhozápadným smerom, na strednom toku vytvára oblúk smerujúci k obci Liptovská Kokava. Priberá len krátke prítoky, preteká cez Dovalovo, za ktorým sa v nadmorskej výške okolo 662 m n. m. vlieva do Belej.

 
Vodná nádrž Liptovská Mara
Liptovská Mara (20 km)

Dominantou Liptovskej kotliny je Liptovská Mara; od Dovalova je vzdialená zhruba 20 km. Z hľadiska objemu vody je najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. Ponúka možnosti kúpania, surfovania, vodné bicyklovanie, rybolov či plavbu vyhliadkovou loďou.
 

Minerálny prameň v Liptovskom JáneMinerálne pramene

Región Liptov je charakteristický hojným výskytom minerálnych a termálnych prameňov (anglicky). Pramene minerálnej vody nájdete

  • na Borovej Sihoti (6 km), v Uhorskej Vsi (9 km), Liptovskom Jáne (10 km), Závažnej Porube (13 km),
  • Konskej (10 km), Račkovej doline (10 km), Malužinej (14 km), Žiarskej doline (20 km)
  • Kalamenoch (40 km), Ludrovej (40 km), Liptovských Sliačoch (40 km), Stankovanoch (55 km),

Minerálna a termálna voda s liečivými a blahodarnymi účinkami na ľudský organizmus sa využíva v termálnych kúpaliskách (Liptovský Ján),  aquaparkoch (Tatralandia, Thermal park Bešeňová) a kúpeľoch (Lúčky, Ľubochňa, Železnô, Korytnica).  Vyhľadávaným miestom prírodného kúpania je kúpeľný prameň Močilo (Kaďa) v Liptovskom Jáne.

Rybárik
Kam počas dovolenky na Liptove? Naplánujte si v horúcich dňoch prehliadku geologickej, paleontologickej, botanickej, zoologickej, archeologickej, kultúrno-historickej, umeleckej, či vedecko-technickej expozície v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Dozvedieť sa viac >

Fotografie

„Tam chladná voda v riečke Belá zurčí a nad ňou tatranský tetrlí sa vzduch.
inšpirácia Michalom Tučným