Važecká jaskyňa

Važecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Liptovskej kotline pri Važci. Jaskyňu objavil študent Ondrej Húska v roku 1922 a o šesť rokov ju provizórne sprístupnili.

Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa je zaľadnená jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, jedna z Demänovských jaskýň. Doložená už roku 1299 ako jedna z najstarších známych jaskýň v Európe.

Kam za podzemnou architektúrou

Demänovská ľadová jaskyňa (25 km) jedna z najstarších známych európskych jaskýň. Zmienku o nej nachádzame už v roku 1299. Návštevníkov očaria impozantné ľadové útvary, Medvedia chodba, Halašov dóm s obdivuhodným stalagmitom či ľadové komnaty Kmeťovho a Veľkého dómu. V minulosti sa tu našli kosti jaskynného medveďa, ktoré boli považované za kosti drakov, preto ju nazývali Dračou jaskyňou.

Demänovská jaskyňa slobody
Demänovská jaskyňa slobody (27 km) – najnavštevovanejšia jaskyňa na Slovensku s obdivuhodnou kvapľovou výzdobou (na fotografii vľavo) a množstvom jazierok. Jedinečné útvary po tisícročia modeluje riečka Demänovka, ktorá preteká jej najspodnejšou časťou. 1800 metrov dlhá prehliadka po sprístupnenom úseku vedie známou Ružovou sieňou, popri Smaragdovom a Čarovnom jazierku, obrovským priestorom Veľkého dómu a monumentálnymi úzkymi chodbičkami.    

Malá Stanišovská jaskyňa (15 km) – nachádza sa v Jánskej doline pri obci Liptovský Ján. Je prírodnou pamiatkou. Jej dĺžka je 871 m, hĺbka 28 metrov. Sprístupnených pre verejnosť je 410 metrov. Jaskyňa je sprístupnená pre verejnosť od 15. januára 2010.

Malá Stanišovská jaskyňa spolu s Veľkou Stanišovskou jaskyňou a Novou Stanišovskou jaskyňou boli vytvorené podzemnými vodnými tokmi v guttensteinskom vápenci v období pleistocénu. Sú súčasťou niekdajšieho rozsiahleho jaskynného systému v dolnej časti Jánskej doliny. V súčasnosti je z tohoto jaskynného systému známych vyše 7 km.

 

Važecká jaskyňa (24 km) – jaskyňa v rázovitej obci Važec vyniká bohatosťou drobnej krehkej kvapľovej výzdoby. V Čarovnej záhradke, Húskovej a Jazernej sieni možno vidieť Snehulienku so siedmimi trpaslíkmi, Jánošíkových chlapcov, Veľrybu i Biele slony. Jaskyňa je pozoruhodná aj vďaka nálezom kostí jaskynných medveďov a vzácnou jaskynnou faunou.

Jaskyňa po hradom v Liptovskom Hrádku (3 km) – „novovznikajúca“ jaskyňa len na skok z Dovalova. Speleológovia začali jaskyňu vytvorenú tokom rieky Belá len v roku 2018. Viac o jaskyni sa dozviete v reportáži.

SSJ logo

Viac informácií nájdete na stránkach Správy slovenských jaskýň.

V Galérii na schodoch v Dome kultúry Liptovský Hrádok bola 12. 6. 2015 otvorená obdivuhodná výstava SPELEOFOTOGRAFIA 2014.

Autor: Ľubor Patsch, TV Liptovský Hrádok

Rybárik
Kam počas dovolenky na Liptove? Naplánujte si v horúcich dňoch prehliadku geologickej, paleontologickej, botanickej, zoologickej, archeologickej, kultúrno-historickej, umeleckej, či vedecko-technickej expozície v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Dozvedieť sa viac >

 

 


Stať sa redaktorom tejto sekcie