Pohľad jedného občana na šport v Liptovskom Hrádku

10.12.2015 12:00

Symbolicky, v deň zrušenia verejného online fóra mesta Liptovský Hrádok (pozn. zriadeného v r. 2006), uverejňujeme príspevok z 9.12.2015 prevzatý z uvedeného média. Autor príspevku chce zostať v anonymite.

ŠportV rozpočte je navrhnutá značná suma 250 000 € z našich peňazí pre úzku skupinu ľudí. Futbalistov. Nech ich je 100, alebo aj 200, stále je to veľmi málo voči celkovému počtu obyvateľov LH. Peniaze z nášho rozpočtu by mali slúžiť všetkým, resp. ich využitie by malo byť dostupné všetkým. Čiže ak sa vybuduje nový chodník na Fabriky, tak hoci tam nebývam, budem sa môcť po ňom prejsť. To sa však netýka plánovaného ihriska. Ak ma prídu navštíviť moje vnúčatá, tak si tam ťažko budem môcť ísť so svojim vnukom zakopať. Bude to uzavreté, vyhradené len pre FO, alebo tých, čo si to prenajmú. Žiadne deti z Dovalova si tam len tak nebudú môcť ísť zahrať. Tu sa dostávam k meritu problému. Koľko peňazí z mestskej kasy sa za posledné 3 volebné obdobia vynaložilo na šport pre všetkých? Čiže pre nás postarších alebo neregistrovaných ? Obávam sa, že asi nič. V L. Mikuláši vyasfaltovali hrádzu a zrazu je z toho najvyužívanejšie športovisko v meste. Sú tam cyklisti, korčuliari, bežci, Aj u nás padol taký návrh , ale nedá sa. Hrádza patrí Povodiu. V minulosti tu boli tri zjazdovky, z toho 2 dokonca umelo osvetlené. Tiež tu bol návrh, aby s tým mesto niečo spravilo, ale tiež sa nedá. Jedna je v konkurze, druhá nie je majetkovo vysporiadaná. Čiže takmer všetky okolité obce už majú svah s umelým snehom, ale my nemáme, musíme niekam dochádzať. Keď náhodou napadne dosť snehu a bežkári by chceli vytlačiť stopu, tak to musí robiť súkromník. A keď niekto chcel, aby sa prepojilo Dovalovo s Kokavou, tak p. primátor napísal, že mesto nemôže míňať svoje prostriedky na cudzom území. V Hradskej hore je roky vybudovaná asfaltová bežecká dráha, kde by tiež mohla byť stopa. V lete veľa ľudí bicykluje. Nebol tu vybudovaný ani meter cyklotrasy , ak nepočítame chodník od Lienky ku križovatke na „západ“. Všetko boli len označené poľné cesty ako cyklotrasy, ktoré sú otrasné, dokonca miestami aj nepriechodné. A to za „úžasné“ peniaze z Eurofondov. Toto je to, týkajúce sa športu pre všetkých. Dalo by sa ale ešte dlho pokračovať.

Teraz venujme pozornosť športom organizovaným, ktoré nie sú pod hlavičkou ŠKM. Pre tých, čo to nevedia, tak ŠKM vnikol na zvyškoch TJ TESLA L. H., ktorá vzhľadom na svoje ekonomické ukazovatele po roku 1989, nemala šancu udržať pod sebou najväčšiu TJ v meste.

Máme tu cyklistov, ktorí sú momentálne vďaka Saganovi absolútne v kurze. Máme tu po Saganovi druhého najúspešnejšieho cyklistu SR Milana Jurča, ktorý založil klub Tatranské orly. Zaujímalo by ma, akou sumou prispelo mesto za existencie klubu na tento mimoriadne obľúbený šport? Potom tu máme biatlon, ktorý v minulosti stál na hrádockých odchovankyniach. Keď vidím ich trénerku p. Konúpkovú ako šoféruje starý Ford Transit na tréning, tak je mi veľmi smutno. A ZŠ Matejovie patrí tiež pod mesto. A je tu aj Dominik Imrich, karatista, ktorý môže mať aj medailu z OH. Neviem , za aký klub športuje, ale viem, že za Hrádok určite nie.

Ešte sú tu nadšenci, ako p. Kollár, ktorý vybudoval ihrisko na plážový volejbal v Sokolovni a chcel by aj druhé, ale tiež sa podľa mojich informácií darmo požaduje o peniaze z mesta.

A potom sú tu športy, ktoré úplne zanikli a v minulosti nám priniesli najväčšie úspechy. Je to bežecké lyžovanie a judo. Tých, čo v minulosti behali na lyžiach aj závodne, je tu veľa. Boli tu dlhé roky športové triedy na Matejke. A dnes, títo starší ľudia si nemajú ísť kde zabežkovať? Tiež v Dovalove boli veľmi úspešní strelci. Pelach, Jurčo,

Mala sa tiež stavať v Sokolovni umelá ľadová plocha, ktorá mala v lete slúžiť ako bežná telocvičňa, čomu priznám sa, dobre nerozumiem. Čo je s touto stavbou? Má vôbec mesto nejakú koncepciu rozvoja športu a športovísk? Alebo len ANTIKONCEPCIU predpísanú príslušným odborníkom?

Vrátim sa k futbalu. Aj ja som so niekedy hrával futbal, ako každý chlapec. Chcem sa opýtať, kde si môže ísť v súčasnosti partia 10 18 ročných chlapcov z triedy len tak ísť zahrať si futbal? Len tak spontánne bez objednania si ihriska pri Lienke?

Suma summarum: Chystá sa tu investícia 250 000€ na jeden šport. Futbal. Je to síce najobľúbenejší šport na svete, pre svoju DOSTUPNOSŤ, ale zároveň aj najsprofanovanejší. Úplatky na najvyššej úrovni (FIFA) až po najnižšie súťaže. Kupovanie zápasov. Podplácanie. Hráči hrajú na cudzie registračky, Takáto jednorázová investícia na jeden šport v dejinách LH po revolúcii nemá obdobu. A zrazu nie je ani potrebné vedieť, kde to ihrisko bude stáť, či sú pozemky vysporiadané. A je to investícia, ktorá bude slúžiť len futbalistom. Ale futbal, sa po posledných voľbách stal najdôležitejším fenoménom v meste. Lebo jeho jeho predseda, poslanec, je veľký „priateľ“ ešte väčšieho poslanca. Za tú správnu stranu.

A voči nim sú aj páni primátor a prednosta krátki.

Občianske fórum

21.02.2019 12:00
Na svojom pravidelnom zasadnutí sa poslanci Mestského zastupiteľstva v Liptovskom Hrádku tentoraz...
08.02.2019 12:00
V mesiaci máj prichádzaju do Dovalova rok čo rok opäť odvážlivci odhodlaní skrotiť rieku Belá,...
20.12.2018 12:00
Tatranská riečka Belá svojou dravosťou, bohatstvom rýb či možnosťami raftovania je považovaná za...
25.10.2018 18:00
Komisie mestského zastupiteľstva v období zasadajú v období dvoch týždňov pred konaním samotného...
02.09.2018 12:00
S blížiacimi sa Komunálnymi voľbami, ktoré sa uskutočnia 10. novembra, dostali poslanci mestského...
20.07.2018 12:00
Rok čo rok čelíme v našej obci zvýšenému riziku povodní v blízkosti toku Dovalovca, ale aj časti...
21.09.2017 12:00
Cesta medzi Liptovským Hrádkom a jeho mestskou časťou Dovalovo bola už viac rokov v zlom stave. V...
11.07.2017 12:00
Naša mestská časť sa kvôli stavu niektorých budov neslávne zviditeľňuje po celej krajine. Dôkazom...
30.04.2017 13:00
Pre Vás, ktorí plánujete v budúcom roku podporiť prostredníctvom 2 % z daní činnosť spojenú so...
15.12.2016 13:30
V zmysle rámcového plánu práce mestského zastupiteľstva, bude posledné zasadnutie poslaneckého...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontakt

Informačný portál Dovalova Dovalovo 251, 033 01 Liptovský Hrádok, Slovensko info(zavinac)dovalovo.sk