K príchodu jari a k Veľkej noci

21.03.2020 12:00

Autor: Klementína Štepitová

Je tu jar. Vo vzduchu cítime vôňu prebúdzajúcej sa prírody. Kvety nedočkavo vystierajú svoje hlávky k oblohe. Potoky sa plnia vodou z roztápajúceho sa snehu, semená počínajú klíčiť, lúky sa zazelenajú. Zaznie symfónia oslavy života.

Jar v DovaloveAj keď nás zima ešte trochu potrápi, jej posledné výkriky nemôžu zastaviť pohyb, ktorý nesie vzácne posolstvo. Posolstvo nádeje skryté v malom zrniečku, ktorého veľká túžba po živote vytryskne ako zázračný gejzír presýtený tisíckami vôni – sladkými a opojnými. Tieto dokáže vyčarovať len jar. Započúvajme sa do krásneho vtáčieho spevu, žblnkotu horských potokov, šumenia práve rozvinutého lístia kríkov a stromov. No a po krásne zelenom koberci vstúpme do nádherného chrámu prebúdzajúcej sa prírody.

Viac ako inokedy si uvedomujeme práve na jar spojenie s matkou prírodou, keď jasne cítime ako nami prúdi zázračná energia, cítime lásku v našom srdci, ktorá občerstvuje zmysly. Po dlhej zime sme vyčerpaní, nuž vyjdime do prírody a načerpajme silu, ktorá odstráni depresie, smútok či únavu. Nie je zložité vnímať tú nádheru, tú energiu všetkého čo sa prebúdza k životu. Všimnime si vodu v zurčiacom potoku, jej silu, ktorá má schopnosť prečistiť a odstrániť všetko čo je staré, nanesené a nežiadúce. Nastavme svoju tvár sviežemu vánku, dýchajme zhlboka, urobme všetko čo nás nasmeruje k radostnému prežívaniu toho všetkého čo nám prebúdzajúca príroda dáva. Treba si uvedomiť, že to množstvo darov prírody je tu aj pre nás. Preto poďme do prírody a vnímajme ju všetkými svojimi zmyslami.

VzkriesenieVeľkonočné sviatky patria, okrem Vianoc, k najkrajším sviatkom roka. Pre kresťanov sú veľmi významným obdobím, slávia sa na pamiatku zmŕtvychvstania Ježiša Krista – Božieho Syna. Veľká noc – hebrejsky Pesah, je aj najväčším sviatkom židov, pripomínajú si vyslobodenie z egyptského otroctva.

Veľká noc pripadne každý rok na iný deň v kalendári. Kresťania ju slávia vždy v prvú nedeľu po splne mesiaca, ktorý nastane po jarnej rovnodennosti 21. marca.

V ľudovej tradícii sa zachovali mnohé zvyky a obyčaje, súvisiace s vítaním jari a oslavou prebúdzajúcej sa prírody. Dekorovanie maňúškami, kuriatkami, zajačikmi ako potecha z novonarodených mláďat. Polievanie vodou prináša sviežosť po celý rok. Korbáč je symbolom sily a zdravia mladého prútika.

KrasliceMaľované vajíčka predstavujú prísľub krásy a života vznikajúceho zo zárodku. Už v 12. storočí sa objavujú prvé maľované vajíčka, červené, zelené, či žlté, farby, ktoré symbolizujú život. Jednofarebné neskôr vystriedali vajíčka zdobené s veľkou fantáziou. Vyškrabovaním vzorov, maľovaním farebnými voskami, leptaním, oblepovaním, dierkovaním, či obdrôtikovaním. Vajíčko v jarnom zvykosloví bolo predmetom nielen na obdarovanie kúpačov a šibačov, ale patrilo aj ku sviatočným pokrmom.

Jarné obdobie sprevádzalo veľa magických úkonov. Vynášala sa Morena a s ňou zlé sily. Privolávalo sa leto v podobe zelenej vetvičky ovešanej vajíčkami. Ľudia sa umývali potoku, aby z tela vyhnali choroby a privolali si zdravie, krásu a šikovnosť.

A čo dnes? Vodu z potoka nahradila sprcha, alebo len voňavka. No radosť dievčat z príchodu kúpačov, či šibačov, je rovnaká aj v treťom tisícročí.

Zo života mestskej časti

26.12.2018 18:00
Neprofesionálny divadelný súbor Atak 9 z Dovalova pod režisérskou taktovkou Libuši Števčekovej Vás...
24.12.2018 12:00
Vianoce, Vianoce prichádzajú, šťastné a veselé… Dlhé zimné večery si voľakedy ľudia...
23.12.2018 16:00
Ochotnícky divadelný súbor ahoJ v spolupráci s Evanjelickým cirkevným zborom Liptovský Hrádok –...
01.12.2018 12:00
Medzi najvýznamnejších rodákov Dovalova patrí Ján Nepomuk Bobula, vďaka ktorému v roku 2003...
30.11.2018 17:00
V piatok 30. novembra 2018 sa v priestoroch obecnej knižnice na Obecnom úrade v Hybiach uskutočnilo...
21.11.2018 12:00
Voda, stekajúca z polí znepríjemňovala pohyb chodcov aj áut po ceste v Dovalove najmä v zimnom...
11.11.2018 12:00
V mestskej časti Dovalovo sme si spomienkou pri pamätníku padlých vojakov pripomenuli 100. výročie...
09.11.2018 14:00
Autor: Zdenka Jurčová Zvonenie patrí do koloritu života. Zvony živých volajú, mŕtvych...
01.11.2018 12:00
V dňoch 19. – 21. októbra sa v kul- túrnom dome v Kanianke (okres Prievidza) konal 7. ročník...
24.10.2018 12:00
Pondelkovým (22. októbra 2018) podpisom zmluvy o dielo sa dala symbolická „zelená“ začatiu prác...
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontakt

Informačný portál Dovalova Dovalovo 251, 033 01 Liptovský Hrádok, Slovensko info(zavinac)dovalovo.sk