K príchodu jari a k Veľkej noci

21.03.2020 12:00

Autor: Klementína Štepitová

Je tu jar. Vo vzduchu cítime vôňu prebúdzajúcej sa prírody. Kvety nedočkavo vystierajú svoje hlávky k oblohe. Potoky sa plnia vodou z roztápajúceho sa snehu, semená počínajú klíčiť, lúky sa zazelenajú. Zaznie symfónia oslavy života.

Jar v DovaloveAj keď nás zima ešte trochu potrápi, jej posledné výkriky nemôžu zastaviť pohyb, ktorý nesie vzácne posolstvo. Posolstvo nádeje skryté v malom zrniečku, ktorého veľká túžba po živote vytryskne ako zázračný gejzír presýtený tisíckami vôni – sladkými a opojnými. Tieto dokáže vyčarovať len jar. Započúvajme sa do krásneho vtáčieho spevu, žblnkotu horských potokov, šumenia práve rozvinutého lístia kríkov a stromov. No a po krásne zelenom koberci vstúpme do nádherného chrámu prebúdzajúcej sa prírody.

Viac ako inokedy si uvedomujeme práve na jar spojenie s matkou prírodou, keď jasne cítime ako nami prúdi zázračná energia, cítime lásku v našom srdci, ktorá občerstvuje zmysly. Po dlhej zime sme vyčerpaní, nuž vyjdime do prírody a načerpajme silu, ktorá odstráni depresie, smútok či únavu. Nie je zložité vnímať tú nádheru, tú energiu všetkého čo sa prebúdza k životu. Všimnime si vodu v zurčiacom potoku, jej silu, ktorá má schopnosť prečistiť a odstrániť všetko čo je staré, nanesené a nežiadúce. Nastavme svoju tvár sviežemu vánku, dýchajme zhlboka, urobme všetko čo nás nasmeruje k radostnému prežívaniu toho všetkého čo nám prebúdzajúca príroda dáva. Treba si uvedomiť, že to množstvo darov prírody je tu aj pre nás. Preto poďme do prírody a vnímajme ju všetkými svojimi zmyslami.

VzkriesenieVeľkonočné sviatky patria, okrem Vianoc, k najkrajším sviatkom roka. Pre kresťanov sú veľmi významným obdobím, slávia sa na pamiatku zmŕtvychvstania Ježiša Krista – Božieho Syna. Veľká noc – hebrejsky Pesah, je aj najväčším sviatkom židov, pripomínajú si vyslobodenie z egyptského otroctva.

Veľká noc pripadne každý rok na iný deň v kalendári. Kresťania ju slávia vždy v prvú nedeľu po splne mesiaca, ktorý nastane po jarnej rovnodennosti 21. marca.

V ľudovej tradícii sa zachovali mnohé zvyky a obyčaje, súvisiace s vítaním jari a oslavou prebúdzajúcej sa prírody. Dekorovanie maňúškami, kuriatkami, zajačikmi ako potecha z novonarodených mláďat. Polievanie vodou prináša sviežosť po celý rok. Korbáč je symbolom sily a zdravia mladého prútika.

KrasliceMaľované vajíčka predstavujú prísľub krásy a života vznikajúceho zo zárodku. Už v 12. storočí sa objavujú prvé maľované vajíčka, červené, zelené, či žlté, farby, ktoré symbolizujú život. Jednofarebné neskôr vystriedali vajíčka zdobené s veľkou fantáziou. Vyškrabovaním vzorov, maľovaním farebnými voskami, leptaním, oblepovaním, dierkovaním, či obdrôtikovaním. Vajíčko v jarnom zvykosloví bolo predmetom nielen na obdarovanie kúpačov a šibačov, ale patrilo aj ku sviatočným pokrmom.

Jarné obdobie sprevádzalo veľa magických úkonov. Vynášala sa Morena a s ňou zlé sily. Privolávalo sa leto v podobe zelenej vetvičky ovešanej vajíčkami. Ľudia sa umývali potoku, aby z tela vyhnali choroby a privolali si zdravie, krásu a šikovnosť.

A čo dnes? Vodu z potoka nahradila sprcha, alebo len voňavka. No radosť dievčat z príchodu kúpačov, či šibačov, je rovnaká aj v treťom tisícročí.

Zo života mestskej časti

01.06.2020 12:00
Rok 2020 je nielen rokom magickým s dvoma 20-tkami, ale aj rokom, kedy si divadelná verej- nosť...
23.03.2020 18:00
Dňa 23. marca 2020 odišiel Ladislav Petro (*1936 – †2020), budapeštiansky Slovák, ktorý...
21.03.2020 12:00
Autor: Klementína Štepitová Je tu jar. Vo vzduchu cítime vôňu prebúdzajúcej sa prírody. Kvety...
16.03.2020 07:30
Viac informácií o možnostiach odberu krvi nájdete na stránkach Slovenského červeného kríža....
03.03.2020 12:00
Podľa prameňov z obdobia Veľkej Moravy sa u nás v 9. storočí používal termín mjasopust (koniec...
25.02.2020 12:00
Kniha, ktorá s Dovalovom na prvý pohľad nemá veľa spoločného, prináša v jej úvode nové historické...
26.12.2019 18:00
Neprofesionálny divadelný súbor Atak 9 odohral premiéru situačnej komédie pod názvom Ja a ty alebo...
17.11.2019 10:00
Evanjelický a. v. cirkevný a. v. v Dovalove Vás 17. novembra 2019 pri príležitosti 30. výročia od...
19.10.2019 15:00
Poďakovanie za úrodu a prijatie jubilantov sa uskutočnilo o 15:00 v Kultúrnom dome v...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontakt

Informačný portál Dovalova Dovalovo 251, 033 01 Liptovský Hrádok, Slovensko info(zavinac)dovalovo.sk